Freedom 5K Race
St Germaine, WI
July 1, 2012
Results by T&H Timing
Top Males Overall in 5K division.
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 164 Kent Harlow 0:16:46 21 M Burnt Hills 
Top Females Overall in 5K division.
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 125 Sylvia  Bedford 0:19:01 21 F Fairview
Males 13 & Under in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 110 Mason Dorn 0:22:53 9 M Seymour
2 14 Raymond Olkowski 0:22:55 9 M Waunakee
3 68 Luke Hertzler 0:24:55 13 M Maryland Heights
4 155 Dalton Dwyer 0:25:08 13 M Homer Glen
5 112 Peyton Dorn 0:26:12 11 M Seymour
6 91 Scott Young 0:26:31 13 M Eagle River
7 10 Luke Heidenreich 0:28:05 11 M Middleton
8 18 Aidan Mills 0:28:07 11 M Verona
9 113 David Sauvola 0:28:16 11 M Eagle River
10 137 Carter Funfsinn 0:29:35 13 M Utica
11 65 David Hoffman 0:29:48 12 M Grayslake
12 69 Zach  Scott 0:30:38 13 M Maryland Heights
13 92 Tyler Young 0:31:01 11 M Eagle River
14 33 Brodde Peterson 0:31:07 9 M Madison
15 138 Matt McGill 0:31:19 12 M St Germain
16 39 Luke Soderbloom 0:31:40 10 M Stoughton
17 198 John Herr 0:38:40 11 M Kenosha
18 197 Nathan Gonzalez 0:38:43 11 M Kenosha
19 38 Ethan Soderbloom 0:38:56 6 M Stoughton
Males 14 to 19 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 115 Devin Sauvola 0:17:10 16 M Eagle River
2 192 Austin Young 0:17:50 18 M Madison
3 130 Jack Hussey 0:20:26 15 M Brillion 
4 169 Alex Burk 0:20:31 16 M Wausau
5 189 Kyle Radtke 0:21:04 15 M St. Germain
6 188 Kody Radtke 0:21:48 14 M St. Germain
7 211 Blake Stencel 0:22:15 16 M Greenfield
8 212 Connor Cox 0:22:26 14 M St. Germain
9 27 Zachary  Nell 0:24:14 19 M St Germain
10 61 Andrew Hanson 0:24:18 15 M Sudbury
11 236 Lukas Tresemer 0:24:57 15 M
12 216 Niko Stefaniak 0:25:00 16 M Wauwatosa
13 6 Michael  Miller 0:26:14 14 M DePere
Males 20 to 29 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 178 Mike McPherson 0:16:55 21 M Ironwood
2 181 Benjamin Hugus 0:17:18 21 M Marquette
3 175 Jonathon Rulseh 0:19:59 28 M Three Lakes
4 100 Jim Plautz 0:21:56 27 M Rhinelander
5 103 Bill Franklin 0:23:20 29 M Weston
6 99 Greg  Plautz 0:27:33 26 M Rhinelander
7 205 Robert Niffenegger 0:31:48 25 M West Lafayette
Males 30 to 39 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 132 Michael  Heidke 0:16:57 33 M Neenah
2 126 George Wierschem 0:20:23 39 M Plainfield
3 30 Benjamin Isaacson 0:20:34 34 M Kenosha
4 194 Pavel Hedlicka 0:21:29 39 M St. Germain
5 213 Julian Catanzaro 0:22:07 36 M Lake Zurich
6 64 Michael  Hoffman 0:24:24 39 M Grayslake
7 73 Matt Nievinski 0:25:50 34 M Wisconsin Rapids
8 81 Mike Braun 0:26:00 39 M Neenah
9 157 John Super 0:27:08 32 M Plainfield
10 59 Andrew Milbauer 0:28:13 36 M Land O Lakes
11 26 Joshua Voelker 0:28:33 36 M Beaver Dam
12 227 Don Anderson 0:29:38 34 M Wauwatosa
13 75 Michael  Jeffery 0:30:30 30 M Gurnee
14 233 Shaun Harrington 0:30:49 32 M Minneapolis
15 203 Keith Kjos 0:31:13 38 M Westby
16 146 Steve Lendosky 0:35:06 38 M Fennimore
17 120 Matt Faron 0:35:32 32 M Galesville
18 50 Louis  Fisher 0:37:44 33 M Appleton
19 82 Bryan McNulty 0:37:51 35 M Wadsworth
20 117 Andy McKay 0:41:26 37 M Sayner
Males 40 to 49 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 224 George Olen 0:18:31 46 M Menona Heights
2 129 Jerry Hertzler 0:20:20 46 M Orlando
3 179 Michael McPherson 0:21:58 49 M Ironwood
4 131 Kevin Hussey 0:22:12 49 M Brillion 
5 56 Gerard Sabo 0:23:27 48 M Channahon
6 41 Aric Soderbloom 0:23:32 42 M Stoughton
7 217 Andy Makauskas 0:24:22 46 M Wheaton
8 128 Steve Buchberger 0:24:42 47 M Marathon
9 123 Mark Albert 0:24:50 42 M Fond du Lac
10 11 Jim Heidenreich 0:25:33 45 M Middleton
11 67 Jim Hertzler 0:25:58 43 M Maryland Heights
12 221 Rich Kerner 0:26:24 45 M Eagle River
13 149 Paul Levi 0:26:34 49 M Belvidere
14 60 Jamie Hanson 0:27:10 49 M Sudbury
15 225 Edward Fiedler 0:27:45 46 M Mukwonago
16 219 Pat Kreitlow 0:27:57 47 M Chippewa Falls
17 200 Tim Kaufman 0:29:24 46 M Germantown Hills
18 62 Kurt Congleton 0:29:41 49 M Aurora
19 19 Michael  Pedersen 0:30:27 41 M Tempe
20 139 Mike McGill 0:31:27 45 M St Germain
21 226 Kurt Klockow 0:31:35 49 M Wind Lake
22 135 Patrick  Wilson 0:32:32 46 M Greenville
23 48 Brant Poggemann 0:33:54 49 M Minoccqua
24 136 Steve Funfsinn 0:36:49 47 M Utica
25 35 Garrett Peterson 0:38:59 44 M Madison
26 85 Keith Krystek 0:39:26 45 M Gurnee
27 108 Jim Sasada 0:42:55 48 M Fairwater
Males 50 to 59 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 46 Bill Bedford 0:20:17 55 M Fairview
2 215 Peter Stefaniak 0:20:29 51 M Wauwatosa
3 76 Tom Wilcox 0:21:01 54 M Rockford
4 167 Rich Roach 0:22:57 58 M Minocqua
5 180 Bert Stella 0:23:02 57 M Hurley
6 168 Jeffrey Burk 0:23:40 51 M Wausau
7 185 David Kellen 0:26:50 53 M Black River Falls
8 172 Tim Blott 0:28:36 59 M Kodiak
9 161 Michael  Koch 0:28:52 52 M Cottage Grove
10 8 Thomas Miller 0:29:26 50 M DePere
11 196 David Herr 0:31:09 59 M Kenosha
12 159 Fred Niffenegger 0:35:25 54 M Waldo
13 44 Steve Wright 0:39:55 58 M Plover
Males 60 to 69 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 2 Tom Rulseh 0:21:31 62 M Three Lakes
2 151 David Olmsted 0:22:35 61 M St Germain
3 28 Gary Engstrom 0:24:06 65 M Ironwood 
4 184 Bill Stall 0:27:54 67 M Libertyville
5 186 Bill Thielmann 0:29:30 61 M Madison
6 229 Jerold Fennoll 0:33:17 66 M Elm Grove
7 195 Den Lendocki 0:33:31 61 M Fennimore
8 29 Lewis Raker 0:37:54 65 M Phelps
9 70 Harry  Tressel 0:50:56 68 M St Germain
Males 70 & Over in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 107 Robert Soderbloom 0:32:49 75 M Stoughton
2 13 Jim Stellmacher 0:36:46 73 M Fairwater
3 24 Paul Moye 0:50:05 73 M Sun City
Females 13 & Under in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 222 Morgan Courtney 0:22:10 13 F Arbor Vitae
2 127 Anna Buchberger 0:24:45 11 F Marathon
3 142 Haylie Novak 0:26:53 12 F Kewaunee
4 121 Zoe Albert 0:29:53 13 F Fond du Lac
5 153 Nicole Cullen 0:30:23 12 F Oxford
6 66 Sarah Hoffman 0:31:08 10 F Grayslake
7 43 Kailie Sasada 0:32:28 13 F Fairwater
8 190 McKenzie Gilkes 0:32:30 13 F Fairwater
9 134 Isabelle Wilson 0:32:33 12 F Greenville
10 16 Elizabeth Olkowski 0:34:26 7 F Waunakee
11 5 Maggie Miller 0:34:32 12 F DePere
12 34 Miranda Peterson 0:38:58 13 F Madison
13 63 Natilie Wierzba 0:40:19 8 F Verona
14 104 Nicole Ravanelli 0:45:30 10 F Sayner
Females 14 to 19 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 124 Dana Steffen 0:19:43 19 F Greenfield
2 206 Heidi Olson 0:22:14 14 F Sayner
3 98 Jessica Gering 0:22:28 16 F Ironwood 
4 114 Allison Sauvola 0:23:30 14 F Eagle River
5 182 Emily Gilles 0:24:11 17 F Wausau
6 223 Sarah Cullen 0:25:30 14 F Oak Grove
7 74 Alex Patza 0:26:41 18 F Shiocton
8 141 Nikayla Novak 0:29:39 15 F Kewaunee
9 199 Paige Kaufman 0:30:17 15 F Germantown Hills
10 176 Amanda Blott 0:34:13 16 F Kodiak
11 49 Bailey Lynch 0:34:21 14 F Batesville
12 234 Jessie Schrerer 0:38:00 16 F Eagle River
Females 20 to 29 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 143 Katie Berger 0:20:06 26 F Appleton
2 166 Dana Roach 0:21:50 20 F Minocqua
3 208 Krystle Carter 0:23:59 26 F Rockford
4 1 Laura Reuling 0:24:38 23 F St. Germain
5 102 Cheryl Franklin 0:24:52 29 F Weston
6 207 Veronica Olson 0:25:54 20 F Sayner
7 230 Elizabeth Dahlinger 0:26:36 20 F Brownsville
8 163 Jodi Henriksen 0:28:03 27 F Onalaska
9 231 Sandy Plautz 0:29:06 25 F Muskeso
10 133 Krystie Teufer 0:31:30 29 F Shorewood
11 204 Evelyn Mercado 0:31:44 23 F West Lafayette
12 32 Ashley Voss 0:33:25 27 F Madison
13 89 Carissa Robertson 0:35:08 21 F Oshkosh
14 174 Erin Blott 0:35:35 20 F Kodiak
15 235 Ana Enriquez 0:38:02 21 F Eagle River
16 87 Andrea Wallace 0:39:01 26 F Shawano
17 101 Bridget Plautz 0:42:31 28 F Rhinelander
Females 30 to 39 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 152 Sarena Krueger 0:22:03 35 F Portage 
2 218 Sara Ryberg 0:23:06 35 F Greenville
3 158 Colleen Lill 0:23:17 32 F Lake Villa
4 144 Traci Sondelski 0:23:22 37 F Mosinee
5 187 Becky Busha 0:25:51 35 F Eagle River
6 42 Sarah Peterson 0:26:26 36 F Oshkosh
7 119 Bridgette Faron 0:27:07 31 F Galesville
8 160 Sarah Tressel 0:27:28 35 F Arvada
9 55 Amanda Stiemke 0:28:19 32 F Eagle River
10 52 Tyra Stall 0:28:53 39 F Morton
11 228 Maggie Anderson 0:29:10 33 F Wauwatosa
12 111 Tammy Dorn 0:29:14 36 F Seymour
13 171 Kristi Koshuta 0:29:56 34 F Greendale
14 156 Julie Gonzalez 0:30:16 35 F Romeoville
15 57 Lori Huelskamp 0:30:56 33 F St Germain
16 72 Karyn Chicka 0:31:23 34 F St Germain
17 45 Jennifer Kasparek 0:32:40 37 F Rhinelander
18 80 Tricia Braun 0:33:06 39 F Neenah
19 201 Melanie Lendosky 0:33:29 33 F Viroqua
20 209 Tami Kjos 0:34:25 36 F Westby
21 22 Tracy Schultz 0:34:53 32 F Chicago
22 145 Brandee Lendosky 0:35:04 34 F Fennimore
23 51 Marisa Fisher 0:37:45 33 F Appleton
24 58 Aimee Wierzb a 0:39:58 36 F Verona
25 170 Suzanne Nelson 0:41:01 34 F Chaska
26 4 Kristin Kieffer 0:42:24 30 F Algonquin
Females 40 to 49 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 97 Donna Gering 0:20:35 47 F Ironwood 
2 210 Jen Cox 0:24:47 42 F St. Germain
3 220 Marci Kerner 0:24:54 40 F Eagle River
4 20 Tracy Pedersen 0:25:35 43 F Naples
5 214 Christine Stefaniak 0:26:18 48 F Wauwatosa
6 150 Jan Levi 0:27:59 46 F Belvidere
7 122 Karen Albert 0:28:38 43 F Fond du Lac
8 154 Beth Cullen 0:28:59 43 F Oxford
9 83 Kathleen Kostner 0:30:19 41 F Warrenvile
10 40 Marcie Pfeifer-Soderbloom 0:31:49 40 F Stoughton
11 183 Debi Buchhaas 0:32:10 41 F Lockport
12 7 Margaret Miller 0:32:23 47 F DePere
13 140 Jayne Novak 0:32:55 48 F Kewaunee
14 54 Carla Gerstenberger 0:32:56 47 F Tomahawk 
15 47 Lois Poggemann 0:33:52 49 F Minoccqua
16 15 Christine Olkowski 0:34:28 44 F Waunakee
17 162 Patricia Koch 0:36:41 45 F Cottage Grove
18 193 Ellen Linninan 0:36:44 43 F Brookfield
19 36 Ronni Peterson 0:38:04 44 F Madison
20 232 Karen  Klockow 0:39:19 48 F Wind Lake
21 96 Kris  Nielsen 0:39:50 49 F Arbor Vitae
22 239 Grace Finn 0:39:54 45 F Oak Park
23 21 Micki Nelson 0:40:57 40 F Eagle River
24 202 Tina Sand 0:41:24 41 F Becker
25 109 Laurie Sasada 0:43:21 47 F Fairwater
26 23 Deborah Riley 0:43:38 45 F Reedsburg
27 105 Nancy Ravanelli 1:01:51 49 F Sayner
Females 50 to 59 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 77 Cathy Wilcox 0:24:26 51 F Rockford
2 191 Karen Anderson 0:28:55 59 F Genoa
3 177 Debra Hultaren 0:29:03 53 F Baraboo
4 9 Susan Carter 0:29:25 55 F Loves Park
5 88 Ann Doro 0:30:51 52 F Oshkosh
6 31 Deb  Voss 0:32:43 53 F Oshkosh
7 173 Susan Blott 0:32:52 54 F Kodiak
8 78 Kathleen Olkowski 0:33:39 56 F Three Lakes
9 17 Louise Clark 0:42:13 52 F St Germain
10 3 Michele Henry 0:42:22 56 F Algonquin
11 37 Susan White 0:43:09 57 F Libertyville
Females 60 to 69 in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 71 Katherine Mallin 0:31:00 60 F Glenview
2 118 Joan McKay 0:46:53 64 F Sayner
Females 70 & Over in division 5K
Place Bib # Name Elapsed Age Gender City
1 106 Kathleen Soderbloom 0:39:07 72 F Stoughton
2 25 Beverly Linnihan-Moye 0:54:55 74 F Sun City